CERAFILL THICKENING STEMOXYDINE TREATMENT 90 ML

3,200 ден

REDKEN CERAFILL STEMOXYDINE е регенеративен третман без плакнење на база на стемоксидин за поттикнување на растот на косата и нејзино згуснување.

Малкумина знаат, но постојат различни фази во животот на косата.

1.АНАГЕН Косата се раѓа и расте (фаза која варира од 2 до 7 години),

2.КАТАГЕН косата запира и повеќе не расте (траење 2/3 недели),

3.ТЕЛОГЕН косата целосно се одвојува од фоликулот и полека опаѓа.

Неодамнешните студии откриле дека постои и четврта фаза, КЕЛОГЕН!Многу посебен момент каде фоликулот се подготвува да произведе нова коса. За жал оваа транзиција може да трае од неколку недели до неколку месеци. Редкен лабораториите, поради оваа причина, создадоа лосион, кој може да го разбуди заспаниот фоликул и да го стимулира а тоа е дневен третман со 5% СТЕМОКСИДИН за зголемување на густината на косата за само 3 месеци, косата изгледа посилна и погуста

Начин на користење: се нанесува секоја вечер на скалпот со блага масажа и не се плакне. Препорачано е да се користи максимум 3 месеци.

 

Out stock

Нема на залиха

Опис

Регенеративен третман без плакнење на база на стемоксидин за поттикнување на растот на косата и нејзино згуснување.